لولوخرخره

دل نوشته های ♥پرستو♀♥ اینجاست...

لولوخرخره - قوانین مزحک جهان...!

♥پرستو♀♥
لولوخرخره دل نوشته های ♥پرستو♀♥ اینجاست...

قوانین مزحک جهان...!

ورود هر حیوانی به پارلمان انگلیس ممنوع است، به غیر از بز گاندی»؛ این قانونی بود كه پارلمان انگلیس قبل از سخنرانی گاندی تصویب كرد.

قرار بود گاندی بعد از مدت‌ها مبارزه با استعمار انگلیس، در پارلمان این كشور سخنرانی كند و اصرار داشت كه بزش – كه همیشه شیر آن‌را می‌نوشید – همراهش باشد؛ پس نمایندگان پارلمان انگلیس، برای احترام به میهمان و درعین‌حال جلوگیری از تكرار این ماجرا، یك قانون به مجموعه قوانین خود اضافه كردند.

بریتانیای كبیر (مجموعه انگلستان، اسكاتلند، ‌ولز و ایرلند شمالی) الان نزدیك به 800 سال است كه پارلمان دارد و قانون تصویب می‌كند اما چیزی كه جالب است، ‌اینكه این كشور قانون اساسی ندارد.

در انگلیس، قوانین قبلی همگی اعتبار دارند. در هر مورد جدید، برای تصمیم‌گیری ابتدا به قوانین قبلی مراجعه می‌شود و آنها تأویل و تفسیر می‌شوند و اگر هیچ قانونی در آن مورد خاص نبود، قوانینی جدید تصویب می‌شوند؛ به همین دلیل است كه هنوز در كتاب مجموعه قوانین بریتانیا كه شامل تمام قوانین تصویب شده در طول تاریخ پارلمان است و ركورد بزرگ‌ترین كتاب بشر را در كتاب ركوردهای گینس دارد، ممكن است قانونی متعلق به سال 1215 میلادی به چشم بخورد.

چند هفته قبل یك شبكه تلویزیونی بریتانیا (UKTV gold) بعد از یك بررسی، فهرستی از قوانینی كه به نظر مسخره یا ابلهانه می‌رسیدند و هنوز در بریتانیا قانونی و لازم‌الاجرا بودند را تهیه كرد و میزان احمقانه‌بودن آنها را به نظرسنجی عمومی گذاشت تا 10 قانون ابلهانه كشور مشخص شود. حدود 4 هزار و 300 نفر در این رای‌گیری شركت كردند و 10 قانون مسخره انتخاب شد. برای اینكه به درجه مسخرگی قوانین ده‌گانه پی ببرید، همین كافی است كه بدانید قانون بز گاندی حتی در فهرست اولیه وجود نداشت.

در پارلمان نمیرید
در صدر این فهرست، قانونی قرار داشت كه می‌گفت: «مردن در ساختمان پارلمان انگلیس غیرقانونی است و مجرم بازداشت خواهد شد». این قانون مربوط به زمان جنگ داخلی شاه و پارلمان در قرن 17 و قانونگذاری‌های او بود. طبق قوانین قبلی پارلمان اگر كسی در ساختمان مجلس می‌مرد، باید برای او یك تشییع جنازه رسمی و ملی ترتیب داده می‌شد. اما در جریان كودتای شاه علیه پارلمان، لرد كرامول – رهبر مجلسی‌ها – این قانون را تصویب كرد تا جنگ به داخل پارلمان كشیده نشود؛ چراكه «پارلمان یك مكان سلطنتی و محترم است». طبق نظر كرامول، هركس در مجلس می‌مرد، برایش تشییع‌جنازه نمی‌گرفتند و اموالش هم به نفع دولت مصادره می‌شد. این قانون هنوز هم در بریتانیا جاری است و به گفته یك عضو پارلمان «اگر آنها احساس كنند حالتان كمی ناخوش است، سریع شما را  از مجلس خارج می‌كنند».

ملكه  سرو ته نشود
دومین قانون ابلهانه بریتانیا، قانونی است كه می‌گوید «چسباندن تمبر منقوش به چهره اعضای خانواده سلطنتی به صورت وارونه روی پاكت‌نامه، یك عمل خیانت‌‌آمیز تلقی می‌شود و با مجرم به عنوان یك خائن برخورد خواهد شد».

قانون سوم، مربوط به شهر لیورپول و از قوانین مجلس محلی این شهر است. طبق این قانون، «هیچ كس حق ندارد در مكان‌های عمومی عریان باشد مگر اینكه فروشنده یك ماهی‌فروشی محلی باشد»! البته مسئولان شهر لیورپول در واكنش به این نظرسنجی، بلافاصله وجود این قانون را تكذیب كردند و آن‌را یك افسانه خواندند اما این قانون از مدت‌ها قبل به صورت یك كنایه بین مردم شهر نقل می‌شود. خبرنگاران انگلیسی بعد از این ماجرا، نوشتند كه مسئولان یك شهر می‌توانند وجود یك قانون را هم تكذیب كنند!

قانون چهارم فهرست هم از دیگر ابداعات لرد كرامول است كه او را به عنوان واضع بیشترین قوانین ابلهانه در تاریخ بریتانیا معروف كرده است؛ «هیچ‌كس حق ندارد در روز كریسمس رولت گوشت چرخ‌كرده بخورد». این قانون هم در راستای قانونگذاری‌های عجیب لرد كرامول برای مبارزه با پرخوری در بریتانیا وضع شد.

قانون پنجم این است: «در اسكاتلند، اگر كسی به منزل فرد دیگری مراجعه كرده و درخواست رفتن به توالت كند، قانونا حق انجام این كار را دارد».

حتی در كلاه پلیس
قانون ابلهانه ششم هم جالب است؛ «در بریتانیا، هر زن حامله‌ای حق دارد در هر زمان و هر مكانی كه خواست قضای حاجت كند؛ حتی در كلاه یك افسر پلیس لندن!». وجود این قانون كه یكی از قوانین قدیمی لندن است، ‌از چند وقت قبل سروصدای زیادی به پا كرده بود. در سال 2004 معترضان در نامه‌ای از تونی‌بلر درخواست كردند برای حفظ شأن پلیس، این قانون را لغو كند كه هنوز این كار انجام نشده است.

در سال 2004، رسانه‌ها متوجه وجود قانونی شدند كه كاملا مسخره به نظر می‌رسید؛ یك ماهیگیر در ساحل بریتانیا، یك ماهی اوزون‌برون پیدا كرد و توسط پلیس دستگیر شد. طبق قوانین «هر وال یا ماهی اوزون‌برونی كه در سواحل بریتانیا پیدا شود، سرش متعلق به پادشاه و دمش متعلق به ملكه است». پلیس برای كسب دستور به كاخ سلطنتی، فاكسی ارسال كرد و پاسخ آمد كه ماهیگیر می‌تواند ماهی را برای خودش نگه دارد اما نمی‌تواند آن‌را بفروشد!  این قانون هم در میان قوانین ابلهانه برای خودش جایگاهی دارد و رتبه هفتم این فهرست را كسب كرده  است.

 نمی‌خواهید یا اهمیت نمی‌دهید؟
قانون هشتم فهرست، یك قانون مالیاتی گیج‌كننده و مسخره است كه مثل عبارت عامیانه «نه چاق می‌كند و نه لاغر» است؛ در این قانون وضع مجری و وضع‌كننده قانون به هیچ‌وجه معلوم نیست. طبق این قانون «نگفتن مسائلی كه نمی‌خواهید یك مامور مالیاتی آن‌را بداند، ‌غیرقانونی است اما نگفتن چیزهایی كه اهمیت نمی‌دهید مامور مالیاتی آن‌را بداند، قانونی است».

نهمین قانون ابلهانه مربوط به سال 1313 است اما همچنان در كتاب قوانین بریتانیا وجود دارد. در زمان شوالیه‌ها و جنگ‌های صلیبی، قانونی وضع شد كه هنوز پابرجاست؛ «هیچ‌كس حق ندارد با زره و كلاهخود آهنی، وارد پارلمان شود».

رای‌دهندگان و مسئولان شبكه تلویزیونی UKTV اظهار تمایل كرده بودند كه بدانند آیا هنوز هیچ نماینده‌ای هست كه دلش بخواهد با یك زره آهنی وارد مجلس شود یا خیر؟

قابل توجه آقای نخست‌وزیر
و قانون دهم زمانی مسخره‌تر به نظر می‌رسد كه بدانیم گوردون براون – نخست‌وزیر فعلی بریتانیا– یك اسكاتلندی است و بعد از مدت‌ها، دوباره یك اسكاتلندی رهبری بریتانیا را برعهده گرفته است. آقای گوردون براون خوشحال نخواهد شد اگر بداند در كتاب قوانین دولتش، قانونی وجود دارد كه می‌گوید «در شهر یورك، ‌هركس حق دارد درصورت دیدن یك اسكاتلندی، با تیر و كمان در دروازه قدیمی شهر او را به قتل برساند. چون قطعا او از زمان گذشته آمده است تا تغییری در آینده ایجاد كند».

در فهرست قوانین فوق، قانون‌های مختلف دیگری هم وجود داشتند كه با اینكه رای نیاوردند، به اندازه كافی ابلهانه بودند؛ قوانینی مثل ممنوعیت شلیك توپ در نزدیكی محل دوئل (مصوب سال 1839)، ممنوعیت استفاده از هر نوع وسیله برای سرخوردن روی برف و یخ (مربوط به سال 1847) و ممنوعیت عبور گله گوسفند از وسط خیابان‌های لندن (مربوط به سال 1867).

احمق‌های باقی دنیا
شبكه تلویزیونی UKTV، قوانین ابلهانه كشورهای دیگر را هم به رای‌گیری گذاشته بود كه در فهرست ده‌گانه دوم، آمریكا با داشتن 4 قانون احمقانه رتبه اول را كسب كرد. اولین قانون فهرست مربوط به ایالت اوهایو بود كه عنوان می‌كرد «هیچ‌كس حق ندارد یك ماهی را با شراب مست كند».

قوانین احمقانه سایر كشورها از این قرار است:
  ایتالیا، میلان: خندیدن در تمام حالات الزامی است؛ مگر در تشییع جنازه یا عیادت بیماران. (رتبه‌8 قوانین احمقانه جهان)

  ژاپن: حداقل سن برای ازدواج وجود ندارد. (رتبه 9 قوانین احمقانه جهان)

 فرانسه: گذاشتن نام ناپلئون روی خوك غیرقانونی است. (رتبه 10قوانین احمقانه جهان)

  سنگاپور: جویدن آدامس در ملأ عام ممنوع است.

  استرالیا، ایالت ویكتوریا: فقط یك برق‌كار دارای پروانه می‌تواند لامپ‌های سوخته را عوض كند.

  دانمارك: ‌فرار یك زندانی از زندان غیرقانونی است.

  سان سالوادور: راننده‌های مست می‌توانند بمیرند، قبل از این كه تیرباران شوند.

  دانمارك: قبل از روشن‌كردن ماشین، ابتدا باید زیر آن را نگاه كنید و مطمئن شوید كودكی در زیر ماشین نیست.

آلیور كرامول، ركورددار تصویب قوانین احمقانه
یكی از مأیوس‌كننده‌ترین نكاتی كه در رای‌گیری قوانین ابلهانه برای انگلیسی‌ها پیش آمد، یادآوری این نكته بود كه بیشترین تعداد قوانین ابلهانه را آلیور كرامول دوست‌داشتنی‌شان تصویب كرده و درواقع او ركورددار وضع قوانین احمقانه است.

برای اینكه متوجه شدت این یأس بشوید، دانستن كمی از تاریخ انگلیس ضروری است. در اواسط قرن هفدهم، 2 نفر از پادشاهان انگلیس خواستند مجلس را منحل كرده و حكومت استبدادی را دوباره حاكم كنند (اینجای قصه، معمولا یك انگلیسی این نكته را یادآوری می‌كند كه در آن روزگار، 400 سال از عمر پارلمان انگلیس می‌گذشته و در عوض، هیچ كشور دیگر اروپایی پارلمان نداشته).

وسط این دعواهای مجلس – شاه، یك سرباز سابق – كه حالا نماینده پارلمان شده بود و به «آلیورپنجه‌آهنین» و منش روستایی‌اش شهرت داشت – به رهبری مجلسی‌ها (به قولی «مشروطه‌طلبان») قیام كرد، پادشاه جیمز دوم را از كشور بیرون و پارلمان را دوباره احیا كرد. در تاریخ انگلیس به كرامول «لرد حامی انگلیس، اسكاتلند و ایرلند» گفته می‌شود. كرامول در گفتن جملات جدی – كه بعدا سوژه خنده شود – شهرت داشت. مثلا وقتی كه عده‌ای از نمایندگان پارلمان جدید، خواستار بازگرداندن شاه شدند، او آنها را از پارلمان بیرون كرد و بعد داد روی ورودی پارلمان بنویسند «خانه اجاره‌ای، دیگر مبله نیست».

 كرامول، استاد تصویب قوانین عجیب و غریب هم بود؛ البته او خودش قانون تصویب نمی‌كرد بلكه ایده می‌داد و پارلمان هم بلافاصله حرف‌هایش را تصویب می‌كرد. در بین 10 قانون ابلهانه بریتانیا، قانون‌های یك (منع مردن در پارلمان) و 4 (منع خوردن رولت گوشت در كریسمس) شاهكار اوست؛ به علاوه كرامول، از این قانون‌ها كم ندارد؛ مثلا او تصویب كرد كه نقاش‌ها باید تصویر هركس را درست مانند خودش رسم كنند؛ با تمام ناهمواری‌ها، جوش‌ها و خال‌ها؛ وگرنه نباید به نقاش دستمزد داد.

آمریكا‌یی‌ها  در تصویب قوانین احمقانه مهارت دارند
به علت ایالتی بودن و سیستم فدرالی كشور آمریكا، ایالت‌ها قوانینی مخصوص به خود دارند كه مانند انگلستان به مناسبت‌های مختلف وضع می‌شوند و بعد فراموش می‌شوند. بعضی از این قوانین  آن‌قدر احمقانه‌اند كه مشكل می‌شود وجودداشتن آنها را باور كرد. فهرست این قوانین توسط شبكه UKTV تهیه شده است.

 ایالت آركانزاس
   مرد قانونا می‌تواند همسرش را كتك بزند اما فقط ماهی یك‌بار.
ایالت  آلاباما
  رانندگی درحالی كه یك چشم‌بند روی چشم‌ها باشد، غیرقانونی است. (رتبه 5 قوانین احمقانه دنیا)
ایالت اكلاهاما
  پلیس می‌تواند كسانی را كه برای سگ‌ها شكلك درمی‌آورند، ‌دستگیر كند.
ایالت  اوهایو
   فروختن كورن فلكس (پف‌فیل خودمان) در روز یكشنبه در مغازه‌ها ممنوع است.
  تمام‌كردن بنزین در وسیله نقلیه جرم محسوب می‌شود.
ایالت ایلینویز
  صحبت‌كردن به زبان انگلیسی غیرقانونی است. زبان رسمی شناخته‌شده، آمریكایی است.
 دادن سیگار روشن به حیوانات ممنوع است.
 ایالت ایندیانا
  سیگاركشیدن میمون‌ها، غیرقانونی است.
ایالت  تگزاس
  استفاده از دایره‌المعارف بریتانیكا به علت اینكه روش ساخت مشروبات الكلی در آن توضیح داده شده، ممنوع است.
  دوشیدن گاو دیگران، ممنوع است.
ایالت تنسی
  انداختن كمند برای گرفتن ماهی، غیرقانونی است.
 ایالت جورجیا
   ردشدن جوجه از عرض خیابان غیرقانونی است.
ایالت شیكاگو
  بردن یك سگ پودل فرانسوی به اپرا غیرقانونی است.
 ایالت  فلوریدا
   چتربازی زنان متاهل در روز یكشنبه غیرقانونی است. (رتبه6 قوانین احمقانه جهان)
ایالت كالیفرنیا
   مرد قانونا می‌تواند همسرش را با كمربند چرمی كتك بزند؛ به شرطی كه قطر كمربند بیشتر از 5 سانتی‌متر نباشد.
درصورت استفاده از كمربند قطورتر مرد باید از همسرش اجازه بگیرد.
  شلیك به سمت هر نوع شكاری از روی یك وسیله نقلیه غیرقانونی است؛ مگر اینكه شكار یك نهنگ باشد.
ایالت كولومبوس
  نمی‌توان به صورت تصادفی روی نرده خانه كسی نشست.
 ایالت لوییزیانا
  قرقره‌كردن در مكان‌های عمومی غیرقانونی است.
  بستن روكش از چرم تمساح به كپسول آتش‌نشانی ممنوع است.
  زدن بانك و بعد شلیك‌كردن به كاركنان بانك با تفنگ آبپاش غیرقانونی است.
  یك زن تا وقتی كه همسرش پرچم جلوی ماشین گرفته، نباید رانندگی كند.
  گازگرفتن كسی با دندان‌های طبـیـعـی «حـمله ســاده» است ولـی گـازگرفتن با دندان مصنوعی «حمله مسلحانه» است.
ایالت ماساچوست
  گذاشتن ریش پروفسوری بدون مجوز ممنوع است.
  همراه‌داشتن اسلحه فضایی غیرقانونی محسوب می‌شود.
ایالت مونتانا
   زن طبق قانون حق ندارد نامه‌های همسرش را باز كند.
ایالت میشیگان
  موهای یك زن قانونا متعلق به همسرش است.
  طبق قوانین، دندانپزشكان در اسناد رسمی مكانیك محسوب می‌شوند.
ایالت نبراسكا
  اگر كودكی هنگام مراسم مذهبی در كلیسا آروغ بزند، پلیس می‌تواند پدر و مادر كودك را دستگیر كند.
 ایالت ورمونت
   زنان متاهل برای استفاده از دندان مصنوعی باید از شوهرشان اجازه كتبی داشته باشند. (رتبه7 قوانین احمقانه جهان)
  سوت‌زدن زیر آب غیرقانونی است.


موضوعات مرتبط: ♣ ♠داستان و مطالب طنز

تاريخ : پنجشنبه بیست و هفتم آبان ۱۳۸۹ | ۱۸:۳۴ بعد از ظهر | wRitTeN bY: ♥پرستو♀♥ |
لطفا از دیگر مطالب نیز دیدن فرمایید
.: Weblog Themes By SlideTheme :.